تاریخ: ۱۳۹۶/۱۱/۲۸

بالا بردن آگاهی ها در مورد شهر از طریق رشد و توسعه خدمات و زیرساختارها


ا

 

 

دوینسون (2006) گفت که یک شهرِ دانش با هدف تشویق و تقویت سرمایه علمی و فکری طرح ریزی شده است. طبقه خلاق قدردان استعداد، فناوری و فضای باز شهری هستند و بازار کار، تنوع صحنه های فرهنگی و ملایمت سبک زندگی آن ها را سمت خود جذب می نماید. ادوینسون (2006:8) کوالالامپور را به عنوان جالب ترین و جذاب ترین مثال برای شهر دانش معرفی نمود. MSC در سال 1996 و در راستای دیدگاه سال 2020 که به دنبال دست یابی به جایگاه ملتی رشد یافته تا سال 2020 توسط نخست وزیر وقت دکتر ماهاتیر محمد بود ارائه گردید. MSC با هدف جذب مهاجرت دانش و سرمایه خارجی طراحی و اجرا گردید. دالان که مساحتی معادل 750 کیلومتر مربع از فرودگاه بین المللی کوالالامپور تا مرکز شهر را در بر گرفته است همچون یک بندرگاه آزاد و مدرن دارای زیرساختارهای اطلاعاتی و فناوری ارتباطات (ICT) چشمگیر برای همکاری خارجی فعالیت دارد (www.msc.my). سازمان های جدیدالتاسیس در این ناحیه، جایگاه MSC جذابی دریافت می کنند که ارائه دهنده جریان آزاد انتقال دانش، محدودیت های مالی کم و معافیت مالیاتی در ده سال اول می باشد. در مجموع 22 هزار شغل جدید ایجاد گردیده است و اکنون بیش از 1000 شرکت بین المللی در MSC واقع گردیده اند (Edvinsson, 2006).

در فاصله اندکی از پوتراجایا شهر پویای دیگری با نام سایبرجایا قرار دارد که در سال 1999 تاسیس گردید. تاسیس این شهر اعتبار بیشتری به جایگاه آن کشور به عنوان اقتصادی دانش بنیان بخشید. سایبرجایا خود را به عنوان یک بستر محلی و جهانی برای ICT معرفی نموده است (www.cyberjaya-msc.com/cyberjaya-town.asp). انتظار می رود که شهر سایبرجایا پس از تکمیل مراحل احداثش جمعیتی بالغ بر 210 هزار نفر را در خود جای دهد که در این بین رشد تجاری تامین کننده امکانات برای 120 هزار کارمند و 30 هزار دانشجو باشد. سایبرجایا محل استقرار کمپانی های چند ملیتی عظیمی همچون شل[1]، ای دی اس[2]، اریکسون[3]، بی ام دابلیو[4]، اچ اس بی سی[5] و دی اچ ال[6] می باشد. این شهر همچنین محل انتخابی برای برخی از مدارس و دانشگاه های عالی رتبه کشور می باشد مانند کالج دانشگاهی فناوری خلاق لیمکوکوینگ[7]، دانشگاه چندرسانه ای[8]، و کالج دانشگاهی علوم پزشکی سایرجایا[9]. کالج های خصوصی بسیاری نیز تاسیس شده اند که بسیاری از آن ها با دانشگاه های معروف خارجی همکاری دارند. در سال 2008 تعداد 70259 دانشجوی خارجی در کوالالامپور مشغول تحصیل بودند (آموزش مالزی[10]، 2009) که انتظار می رود این عدد تا سال 2010 به 100 هزار نفر برسد (رابرتسون[11]، 2008). رشد شهر کوالالامپور به عنوان یک شهر دانش تصویری از یک شهر مدرن، نو آور و در حال پیشرفت از آن ارائه می دهد.

پیشرفت شهر همچنین در بهبود خدمات و زیرساختارهای کوالالامپور نیز تجلی یافته است. به عنوان مثال می توان به خدمات و تسهیلات حمل و نقل عمومی اشاره داشت. در سال 2009، دولت با اختصاص بودجه ای معادل 35 میلیون رینگت دستور داد که گره ترافیکی شهر در طی سال های 2009 تا 2014 گشوده گردد. سیستم حمل و نقل قطار برقی در کوالالامپور گسترش می یابد تا در زمان تکمیل شدنش به 2.6 میلیون شهروند سود برساند. برنامه هایی در دست اجراست تا فضای سبز برای ساکنین افزایش داده شود، حجم بالای ترافیک کاهش یابد و فضای پیاده روها گسترش داده شود (تالار شهر کوالالامپور، 2008). در حال حاضر نیز، محصولات تولیدی کشور تعهد به کیفیت، نو آوری و طراحی را سر لوحه کار خود قرار داده اند (سیا، 2005). تکنولوژی به کار رفته در تونل ها و مونوریل های هوشمند شواهدی از نوآوری در کیفیت و طراحی کوالالامپور هستند.

 [1] Shell

[2] EDS

[3] Ericsson

[4] BMW

[5] HSBC

[6] DHL

[7] Limkokwing University College

of Creative Technology

[8] Multimedia University

[9] Cyberjaya University College of Medical Sciences

[10] Education Malaysia

[11] Robertson