تاریخ:۱۳۹۶/۰۷/۲۰

عصر تهران؛ گزارش پنجمین نشست تهران شناسی و تهران پژوهی

عصر تهران؛ گزارش پنجمین نشست تهران شناسی و تهران پژوهی

گزارش پنجمین نشست "تهران شناسی و تهران پژوهی"


بزرگداشت روز تهران

به گزارش روابط عمومی یادآفرین به نقل از عصر تهران، پنجمین نشست تهران شناسی و تهران پژوهی، بزرگداشت چهاردهم مهرماه "روز تهران" باشرکت گروهی از مسوولان، تهران پژوهان و علاقه‌مندان به مسایل تاریخی، اجتماعی و فرهنگی تهران، در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تهران "نگارخانه تهران" برگزار گردید.

این نشست برابر اعلام در روز چهارشنبه نوزدهم مهر ماه 1396 از ساعت 15-17 با برنامه‌های متنوع انجام پذیرفت.

 

 در این نشست که با برپایی نمایشگاهی از هنرها و صنایع دستی از سوی تعدادی از هنرمندان همراه بود، نخست دکتر غلامحسین تکمیل همایون گزارشی از چگونگی تهیه و جمع آوری منابع و آثار مکتوب درباره تهران ارایه داد و به سیر تاریخی نگارش و تدوین آنها پرداخت. سپس استاد سید عبدالله انوار مطالبی در خصوص وضعیت باغات و آب
تهران و پدیده های پیش آمده در سالهای اخیر در شهرتهران بیان داشت و در ادامه فیلم حمام‌های تاریخی تهران و 
وضعیت کنونی آنها نمایش داده شد.

آقای شیرازیان نویسنده و تهیه کننده سه جلد کتاب نقشه های تاریخی تهران ، به چگونگی تدوین کتاب‌های مذکور که از منابع ارزشمند و سترگ برای پژوهشگران تاریخ توسعه و گسترش فیزیکی شهر تهران است، پرداخت و در پایان
آقای احمد مسجد جامعی، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو کنونی شورای شهر تهران، ضمن اشاره به انتخاب روز چهاردهم مهرماه به عنوان روز تهران در شورای شهر به جایگاه تاریخی و جغرافیایی ارزشمند و پراهمیت تهران اشاره کرد و شرحی از ترکیب و ساخت اجتماعی، فرهنگی و جمعیتی تهران در طول حیات تاریخی این شهر را به حاضران ارایه داد.

 

در پایان، شرکت‌کنندگان نشست پس از گپ وگفتگو و پذیرایی، به گشایش و بازدید از کتابخانه تخصصی تهران و واحد تهران‌پژوهی اداره که گنجینه‌ای از بیش از پانصد کتاب را تشکیل می‌دهد، پرداختند. در این بازدید توضیحات لازم ازسوی مسوول واحد به بازدیدکنندگان داده شد و نیز راهنمایی‌های مورد نیاز به داوطلبان کار پژوهشی در این عرصه انجام گرفت.

(تعداد بازدید : 438)
نظرات:
هنوز نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفر باشید.