مقالات

این متن برآیندی از مجموعه فعالیت ها و پژوهش های میدانی، سفر به چند شهر مختلف و مطالعاتی است که در دو سال گذشته انجام شده است و نتیجه گیری مقطعی از همراهی و مباحثه با گروه های مختلف دینفعان حوزه شهری است که در این مدت از نزدیک در جریان فعالیت هایشان قرار داشته ام.
نام دیزنی‌لند حتما به گوشتان آشناست. این شهربازی از مهمترین و مشهورترین شهربازی‌های دنیا است که در شهر آناهایم در ایالت کالیفرنیا در آمریکا تاسیس شده است. کشور آمریکا 62 سال پیش به فکر ساخت آن افتاد.
گویی خواسته یا ناخواسته ایرانیان از ابتدا در هر بومی نکاتی برای عرضه و سوغاتی برای ارائه از خود ساخته اند و تلاش کرده اند خود را از دیگر بوم ها متفاوت سازند. نوا ، ادبیات، شعر، قصه ، ابزار و اشکال ، طعم و مزه و صنایع دستی هر چند با کارکردهایی مشابه دارند اما با متمایز ساختن ظاهر و درونمایه خود ، آن را متمایز و به گونه ای برند کرده اند.
در شرایط رقابتی امروز، ارائه هویت جذاب و منحصر به فرد، پایه و اساس بقا در بازاراست. هر قدرکیفیت خدمات ارائه شده در یک مقصد گردشگری بالا و به لحاظ منابع طبیعی، میراث فرهنگی و... غنی باشد، باز هم لازم است آن مقصد در بازارهای هدف، "هویتی منحصر به فرد و متمایز" از خود ارائه دهد. هویتی که به اندازه کافی جذاب باشد، مقصد را از سایر مکان­ ها متمایز سازد وگردشگران را به بازدید ترغیب نماید
این روزها حرف‌های گوناگونی درباره شهر و مدیریت شهری به گوش‌مان می‌خورد. حرف‌هایی که چشم‌اندازی جالب و امیدبخش را برای شهر ترسیم و وعده رشد و شکوفایی آن را نوید می‌دهد.