تاریخ: ۱۳۹۵/۱۱/۱۹

گردشگران کاتالیزورهای برندینگ شهری

گردشگران کاتالیزورهای برندینگ شهری

 

 

 شهر ایده‌آل گردشگران چگونه شهری است؟ مسافران و بازدیدکنندگان از شهر چه شاخص‌هایی را به‌عنوان المان‌های اصلی انتخاب مقصد گردشگری خود مدنظر دارند؟ گردشگران از چه روش‌هایی برای کسب اطلاعات در مورد شهرها و ظرفیت‌های گردشگری آن‌ها استفاده می‌کنند؟ شهر ما تا چه میزان به ‌عنوان مقصد گردشگری ایده‌آل در بین مخاطبان شناخته می‌شود؟ شهروندان و گروه مدیریت شهری چه اقدامات کاربردی و ملموسی را برای تبدیل شهر به مقصد گردشگری ایده‌آل و دلخواه مسافران و بازدیدکنندگان انجام داده‌اند؟ همه این‌ها سوالات مهمی هستند که باید به آن‌ها پاسخ داد.
موضوع جذب گردشگر به ‌عنوان یکی از مهم‌ترین منابع و سرمایه‌های ملموس در راستای توسعه درآمد پایدار شهر و رشد کسب‌وکارهای شهری در سال‌های اخیر به‌ یکی از اساسی‌ترین دغدغه‌های ساکنان شهرها و مدیران و سیاست‌گذاران شهری بدل گشته است. فاصله گرفتن دولت‌ها و رویکرد مدیریتی خرد و کلان جامعه از منابع درآمدی ملموس و رایج و گرایش آن‌ها به منبع درآمدی پایدار و مهم همچون گردشگران و بازدیدکنندگان از شهر، بسیاری از مدیران را بر آن داشته تا به فکر ظرفیت‌سازی گردشگری در شهر خود باشند و یا از پتانسیل‌های موجود شهر خود استفاده کنند.
آنچه در این موضوع، اصل کلیدی و مهم به شمار می‌رود، بلندمدت بودن برنامه‌ریزی‌ها و رویکردهای جذب گردشگر و بازدیدکنندگان به شهر است. ایجاد تصویری مطلوب از شهر برای گروه مشخصی از گردشگران و بازدیدکنندگان، بازنشر و بازتولید این تصویر ایده‌آل در بین جامعه هدف، تبدیل این تصویر به انگاره‌ای ثابت و خدشه‌ناپذیر، جذب گردشگران و بازدیدکنندگان به شهر، ایجاد خاطره‌ای خوش و به‌یادماندنی برای آن‌ها و تولید عامل انگیزشی برای بازگشت به شهر و بازدید مجدد از آن روندی است که مستلزم وجود برنامه‌ای هدفمند و کاربردی است تا با تجمیع تمام ذی نفعان مدیریتی و اجرایی شهر روند اعمال این برنامه‌ها تبیین و تدوین شود و با کمک شهروندان و جامعه مدیریتی به اجرا درآید.
گردشگران و بازدیدکنندگان به‌عنوان رکن دوم برندسازی شهری نقشی مهم در بهبود تصویر شهر و بازنشر آن در جامعه فرامنطقه‌ای شهر مدنظر را دارند. این گروه با دریافت تصویر شهر از دید یک فرد غیر ساکن، منشوری از انگاره شهر را دریافت می‌کنند و این منشور، شامل تمام آنچیزی می‌شود که شهر ما برای گروه مخاطبان حوزه گردشگری ارائه می‌دهد. حس خوب و دل‌چسب از تجربه‌ای جدید، امنیت و آرامش، جامعه شهروندی پویا و شاداب، مدیریت شهری کارآمد و موثر و درنهایت شهری ایده‌آل با جاذبه‌های فراموش‌نشدنی اضلاع این منشور را شکل می‌دهند. در نگاهی دیگر اما این منشور می‌تواند انگاره‌ای منفی از تمام موارد یادشده را برای گردشگران به ارمغان آورد.
آنچه در برندینگ شهری به‌عنوان اصل دوم برنامه‌ریزی‌ها و استراتژی‌های اجرایی در قالب ساختار گردشگران و بازدیدکنندگان موردنظر است، شکل‌دهی منشوری است که اضلاع مختلف شهر ما را تشکیل می‌دهد. برندینگ شهری در بعد اصلی با تمرکز بر شهروندان و ساکنان شهر، امکان بهره‌برداری از منابع و ظرفیت‌های شهر را به حداکثر می‌رساند و تمامی ذی نفعان محلی را در نتایج ملموس بهره‌برداری از این ظرفیت‌ها سهیم می‌کند.

 

ادامه مطلب